Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" használunk honlapunkon. Az oldal használatával Ön beleegyezik a "sütik" használatába.

AquaductA Víz- és Környezetgazdálkodás Intézet története

A hidrogeológia, talajmechanika és bányászati vízvédelmi ismeretek oktatását a bánya- és geológusmérnök hallgatóknak már Sopronban 1957-től oktatták Földtani-Telepismereti Tanszék és a Bányaművelési Tanszékek gondozásában, Miskolcon ezt a témakört a Földtan-Teleptani tanszék gondozta az egyetem átköltözését követően. A Víz- és Környezetgazdálkodás Intézet az 1987-ben alapított Hidrogeológiai-Mérnökgeológiai Tanszékből fejlődött ki.  1987-ig ugyanis a Földtan-Teleptani Tanszék keretein belül működött a felszín alatti vizekkel kapcsolatos oktatás és kutatás. A Környezetgazdálkodási Intézetet 1992-ben alapították, névadója Juhász József professzor, a miskolci hidrogeológiai és mérnökgeológiai képzés kezdeményezője és megszervezője volt. A Környezetgazdálkodási Intézet  a Hidrogeológiai-Mérnökgeológiai Tanszékből, és a geográfus képzés megindításakor létrehozott Földrajz-Környezettani Tanszékből alakult ki. A két tanszék alkotta az Intézetet egészen 2006-ig, amikor a Karon megalakult a Földrajzi Intézet. A Földrajzi Intézet megalakulásától kezdbve több, mint egy évtizedig az Intézet és a Tanszék ugyanazt jelentette. 2022-ben a Környezetgazdálkodási Intézeten belül  a Kar megalapította a Környezetmérnöki Intézeti Tanszéket és a Hidrogeológiai-Mérnökgeológiai Intézeti Tanszéket. Az intézet neve 2023. január 1-ével Víz- és Környezetgazdálkodás Intézetre módosult. A tervezett  építőmérnöki képzés könnyebb megszervezése érdekében a Kar 2023. novemberében a korábbi Hidrogeológiai-Mérnökgeológiai   Intézeti Tanszék oktatási és kutatási profiljának továbbépítésével létrehozta a Mérnökgeológiai és Építőmérnöki Intézeti Tanszéket, míg a vízföldtannal foglalkozó Tanszék nevét Hidrogeológusmérnöki Intézeti Tanszékre módosította. Az Intézet mára az ország kiemelt, a felszín alatti vizekkel foglalkozó kutatóhelyévé vált, ahol Senior vezető kutatók irányításával egy dinamikus 20–25 fős oktató-kutatói csoport működik. Az intézet kiemelten aktív hazai és nemzetközi kutatási pályázatok megvalósításában, biztosítva ezzel a munkatársak napra kész tudását és nemzetközi láthatóságát.  Az intézet tevékenysége a hidrogeológiai, mérnökgeológiai, talajmechanikai-geotechnikai, építőmérnöki és környezetvédelmi tudományterületekre terjed ki.

Az intézet és a Hidrogeológiai-Mérnökgeológiai Tanszék történetéről rszletesebben itt lehet olvasni

 

Kutatások

A hidrogeológia területen belül a vízkutatás-vízbeszerzés, vízvédelmi tervezés, hidrológia-hidrográfia, szivárgáshidraulikai jellemzők vizsgálata, vízbázisvédelem, karszt-hidrogeológia, hidrodinamikai és transzportmodellezés; a mérnökgeológia és építőmérnöki tudományok területén műszaki létesítmények mérnökgeológiai előmunkálatai, dinamikai geológiai folyamatok kutatása, rézsűállékonysági vizsgálatok, talajmechanikai laboratóriumi kutatások, munkagödrök víztelenítése, talajvíztelenítés és talajvízszint-süllyesztések geotechnikai kérdései, felszín alatti műtárgyak tervezési kérdései, építésföldtani térképezés, hulladéklerakók és általában a környezetvédelem geotechnikája a legfontosabb szakterületek. Az intézet környezetgazdálkodási tevékenysége kiterjed a fenntartható vízkészlet gazdálkodásra, a sérülékeny vízbázisok védelmére, vízbázisok és geotermikus rendszerek védőidomának meghatározására, a hulladék-gazdálkodásra, a természetvédelemre, a vízminőség-védelemre, numerikus szennyeződés terjedési számításokkal kapcsolatos kutatásokra, a kármentesítési folyamatok hatékonyságának növelésére és a szennyezett területek kármentesítésével kapcsolatos problémákra. Az intézet több mint 30 éve üzemelteti a Bükki Karsztvíz Észlelő rendszert és egyben a bükki karsztkutatás egyik legjelentősebb központja. Kiemelt kutatási feladatunk a felszín alatti vizekhez kapcsolódó nemzetközi kutatási potenciál fejlesztése, melynek segítségével gyakorlatilag a teljes Észak-Magyarország régió felszín alatti vízkészleteinek vizsgálata megvalósítható.

Oktatás

Az intézet a Kar gyakorlatilag valamennyi alap- és mesterszakán végez a vízföldtan, geotechnika-mérnökgeológia és a környezetmérnöki tudományok területén oktatási tevékenységet. Intézetünk irányítja a környezetmérnök BSc Környezetmérnök MSc (magyar és angol) és hidrogeológusmérnök MSc (magyar és angol) képzések lebonyolítását. Emellett a munkavédelmi és tűzvédelmi szakember és szakmérnök oktatást is munkatársunk koordinálja. Az intézet felelős a Kar és a Szenátus által már indításra jóváhagyott és a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottsághoz elbírálásra benyújtott Építőmérnöki alapképzési szak oktatási tematikájának, képzési struktúrájának megalkotásáért és az építőipari kapcsolatok fejlesztéséért, az építőmérnöki oktatás terén az együttműködés erősítéséért. 

Szakmai és oktatási kapcsolatok

Az intézet a gyakorlati és alkalmazott kutatási feladatok megoldásához sokrétű szakmai kapcsolatrendszert alakított ki az elmúlt években, melyek közül a legjelentősebbek: Vízügyi igazgatóságok, szakterületi hatóságok, Vízművállalatok, hazai és nemzetközi kutatóhelyek, technológiai és modellező műhelyek, az építő-, környezet- és a kármentesítési iparban tevékenykedő cégek