Az intézetben folyó oktatási tevékenység sokrétű: Oktatóink számos a felszín alatti vizekkel, a felszíni és felszínalatti vizek, továbbá a felszín alatti vizek és a talajok kölcsönhatásaival foglalkozó, általánosságban a víz és környezetföldtannal, az említettek környezetvédelmi aspektusaival foglalkozó tárgyat oktatnak a Kar alapképzési (BSc), mesterképzési (MSc), szakmérnöki (szakirányú mesterképzési) szakjain, valamint a doktori képzés keretein belül. A környezetvédelem terén emellett többek között kármentesítési, környezeti és humánegészségügyi kockázatelemzési tárgyú képzéseket tartunk.
Köszönhetően annak, hogy munkatársaink között egyre több a gyakorló, konzultáns feladatokat is ellátó mérnök, az alkalmazott szakmai ismereteket érintő oktatásunkat egyre inkább a tervezési szemléletű, feladat-megoldás orientált tananyagok átadása jellemzi. Újdonság, hogy elsősorban építőmérnök végzettségű kollégáink egyre több méretezési és tervezési feladat megoldásával segítik az iparban keresett mérnökeink képzését. Amíg az alapképzésben elsősorban a célunk a megfelelő mennyiségű és minőségű ismeretanyag és annak belső összefüggéseinek átadása, addig a mesterképzésben már egyértelműen az önálló és csoportos probléma-megoldás szemléletű, kompetencia-fejlesztő képzés dominál, aminek magától érhetődő alapja a megfelelő szintű szakmai alapismeret.
Az intézetünk mesterszakos oktatásának specialitása, hogy - tekintettel arra, hogy számos mesterszakunkon csak Miskolcon van képzési lehetőség - az ország számos más egyeteméről érkező, eltérő szakmai háttérrel és tudásszinttel rendelkező hallgatót fogadunk. Az egyes egyetemek eltérő szemléletű képzése kihívást jelent mind a hallgatók, mind az oktatók számára. Nagyon örömteli, hogy elsősorban a hidrogeológus mesterszakunk angol nyelvű képzésein a világ számtalan országából jött diákot oktathatunk.