Tanszékvezető: Dr. habil. Kovács Balázs, egyetemi docens
A Mérnökgeológiai és Építőmérnöki Intézeti Tanszék felel a a Miskolci Egyetemen folyó a mélyépítéshez kapcsolódó talajmechanikai-alapozási, geotechnikai, hidrogeotechnikai témájú kutatásokért, valamint részben az építéssel, építőanyagokkal, azok vizsgálatával kapcsolatos kutatásokért is. Az alap és mesterszakos képzésekben a talajmechanika, az építési ismeretek, a numerikus módszerek geotechnikai alkalmazásai terén végeznek oktatómunkát. A Tanszék a tevékenységét bővíteni kívánja a közeljövőben a magasépítés terén végzett kutatásokkkal és anyagvizsgálatokkal is.
Az intézeti tanszék kutatásai kiterjedtek a laza kőzetek és mezőgazdasági talajok mechanikai viselkedésének kutatására, mezőgazdasági és katonai járművek és földmunkagépek laza és speciáis viselkedésű talajokon történő mozgásának vizsgálatára, talajok viselkedésének speciális anyagtörvényekkel történő leírásának kiterjesztésével extrém laza talajok viselkedésének leírására, hulladékok talajmechnaikai viselkedésének és teherviselő képességének meghatározására. Kísérleteket folytattunk nagy energiasűrűségű diódalézeres kezeléseknek a kőzetek tulajdonságaira, a teherviselő képességének megváltozására gyakorolt hatásainak meghatározására. A laboratóriumunk speciláis eszközeivel vizsgáltuk kutak elcementezésének során képzett dugók mechanikai tulajdonságait, illetve nagy energiasűrűségű diódalézerrel kezelt csőfalakon belül kiképzett cementdugók mechanikai tulajdonságait. Teszteltük speciális modern anyagok, építőanyagok pl. geopolimerek, vörösiszaptartalmú geopolimerek, vörösiszapalapú téglák és egyéb speciális másodnyersanyagként hasznosítható építőanyagok mechanikai tulajdonságait, viselkedését.
A tanszék néhány kiemelt kutatási területe
- laza kőzetek talajmechanikai vizsgálata
- speciális építőanyagok mechanikai tulajdonságainak vizsgálata
- a CAMCLAY anyagtörvény laza talajokra való kiterjeszthetőségének vizsgálata
- körgyűrű nyírás alkalmazása környzetvédelmi célú talajmechanikai problémák vizsgálata során
- szennyezőanyagok talajmehcnikai viselkedést befolyásoló tulajdonságainak vizsgálata
- talajmechanikai laborvizsgálatok, laboreszközök fejlesztése
- árvízvédelmi gátak, földművek állékonysági vizsgálatai (FEM)
- feszültségterek kialakulása laza, alacsonyan konszolidált talajokban
- talajerősítések vizsgálata, fejlesztése
- építési termékek, anyagtani és szerkezeti tulajdonságok, csúszásgátlás
- fenntarthatóság, energiahatékonyság
- életciklus-szemléletű és környezettudatos építés, környezeti szempontú termékfejlesztés, termékgyártás környezettudatos kialakítása,